0 Kč

7. 6. 2017

Mýty a fakta o kokosovém oleji

Nevěřte všemu, co se píše. Už třetím rokem používám kokosový olej každý den ať už v kuchyni či při péči o tělo a vlasy. Měla jsem tedy možnost zjistit, co všechno o něm psané je pravda a co ne. A řekněme, že zavádějících informací je všude opravdu dost.

Kokosový olej se prodává téměř všude buď ve skleněných lahvích různých objemů, nebo v plastových kelímcích. Jeho kvalita, stejně jako kvalita všeho, se různí. Jak je to s jeho dalšími vlastnostmi, které jsou tak vyzdvihované a možná i přeceňované?

Udělejte si malý test toho, co o něm už sami víte nebo si myslíte, že víte. Podobně jako ve Věřte nevěřte si první určete, co je podle vás mýtus a co pravda:

Nepřepaluje se a nežlukne – mýtus x pravda

Při pokojové teplotě je tuhý – mýtus x pravda

Je zdravý – mýtus x pravda

Zvyšuje hladinu testosteronu – mýtus x pravda

Bělí zuby – mýtus x pravda

Ničí bakterie v ústech – mýtus x pravda

Zastavuje krvácení a napomáhá hojení ran – mýtus x pravda

Promašťuje a hydratuje pokožku – mýtus x pravda

Vyživuje vlasy – mýtus x pravda

Funguje jako odličovací emulze – mýtus x pravda

 

Hotovo? Tak jdeme na to.


.

NEPŘEPALUJE SE A NEŽLUKNE – ne tak docela - MÝTUS

Kokosový olej se získává z jader zralých kokosových ořechů palem Copra a jeho hlavní výhodou je jeho termostabilita, kterou způsobuje vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Díky nim se nepřepaluje až do teploty 180°C a nemá tendence žluknout. Už jsem ale slyšela jak o vykouřených bytech – to, že olej kouří, znamená, že se přepaluje - tak o žluklém kokosáku za tři kila, který šel se všemi poctami přímo do záchodu. Žluklý olej poznáte se stejnou jistotou, jako vaječný záprtek - smrdí.

Nicméně, mně se ještě nic takového nestalo. Možná je to tím, že uvaření většiny zdravých i nezdravých jídel nevyžaduje teplotu tuku vyšší než je kouřový bod a také tím, že si vždy uloupnu z lahve část do malé skleničky, kterou pak používám. V zimě skladuji olej při pokojové teplotě, v létě raději v chladničce, i když to prý není potřeba a někteří tvrdí, že by se to ani nemělo. No ve zdravém obchůdku ho mají také v chlaďáku, tak si vyberte.

.

PŘI POKOJOVÉ TEPLOTĚ JE TUHÝ – ani náhodou - MÝTUS

S kvalitou a oblastí sklizně, jde ruku v ruce i konzistence v pevném stavu, vůně a chuť. Některé oleje jsou více jakoby krystalické, jiné více voní, některé mají výraznější chuť. Můžete si tedy vybrat, který vám nejvíce vyhovuje. Jednu vlastnost budou mít ale vždy společnou – při vyšších teplotách vzduchu kapalní.

Není tedy pravda, že při pokojové teplotě má kokosový olej tuhé skupenství, protože kolem asi 20°C začíná tát a při teplotě 24°C se z něj stává olej, jak ho známe. A mít v pokoji dvacet stupňů není už na jaře žádný problém. Nemusíte se ale ničeho lekat, je to jeho přirozená vlastnost a ničemu neškodí.

.

Kokosový olej v polotekutém stavu

.

JE ZDRAVÝ – nechám na vašem posouzení - za mě PRAVDA

Čím kokosový olej může uškodit, je jeho přílišné používání při vaření a pečení. Po pravdě neexistují studie, které by potvrdily jeho příznivé účinky na organismus kromě prokazatelného faktu, že lidé z oblastí, kde je běžnou součástí jídelníčku trpí na srdeční onemocnění jen ojediněle. Nicméně je potřeba brát v úvahu i fakt, že žijí ve zcela odlišném podnebí, prostředí a kultuře než my.

Existuje ale mnoho vědeckých studií, které prokazují škodlivost kokosového oleje. Důvodem jsou právě nasycené mastné kyseliny, které při časté konzumaci zvedají hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi a způsobují postupné ucpávání cév, které může vést právě k onemocněním srdce.

Proti tomuto ale mluví složení kokosového oleje, které je z části tvořeno MCT mastnými kyselinami, což jsou kyseliny se střední délkou řetězce rozkladu, které tělo zpracovává jinak, než klasické nasycené tuky. Neukládají se do podkožního tuku, ale jsou jako přímý zdroj energie přímo využívány játry a tedy prospěšné pro náš metabolismus.

Vyberte si, co je vám libo. Bude to podobné jako s banány – každou chvíli se to změní. Osobně vyznávám míru používání „přiměřeně“, která nikdy v ničem neškodí.

.

ZVYŠUJE HLADINU TESTOSTERONU - možná - za mě MÝTUS

Zajímavé jsou studie – zatím jen se zvířaty, které prokazují, že kokosový olej dokáže zvýšit hladinu testosteronu v těle, což by znamenalo, že by ženy měly používat kokosový olej jen v omezené míře, a každý chlap po něm bude ještě větší chlap.

Osobně jsem nezaznamenala žádnou změnu ani v hloubce hlasu, ani v míře ochlupení těla ani nijak jinak. Možná je ale po dvou letech ještě brzy.

.

BĚLÍ ZUBY – sám o sobě ne - MÝTUS

Narovinu? Nebělí. Kokosový olej sám o sobě nemá dostatečnou sílu bělit zuby, naopak po pár měsících používání mě můj muž upozornil na to, že mi zuby žloutnou a měla bych s tím něco dělat. A protože mám zuby docela velké, nastolila jsem změnu, která vyvolala potřebný efekt.

Ano, i kokosový olej vám bude bělit zuby, když k němu přidáte při večerním čištění přírodní zubní pastu ideálně s vysokým obsahem aloe vera, která má bělící účinek sama o sobě, ale navíc posiluje bělící účinek kokosového oleje. Pak to bude paráda. Proč jen večer? Aby vám lépe chutnala snídaně. 

.

Tuto používám já. www.foreverliving.com

.

NIČÍ BAKTERIE V ÚSTECH – bezpochyb - PRAVDA

Základem úspěchu při odstraňování zápachu z úst je zdravá dutina ústní. Pokud máte řádně odstraněny všechny mrtvé zuby a kořeny, máte spravené kazy, nekrvácí vám dásně, čistíte si pravidelně zuby a proplachujete si po vyčištění pusu alespoň třikrát, s největší pravděpodobností s bakteriemi, které způsobují zápach z úst, nemáte potíže.

Pokud ale nesplňujete byť jen některou z podmínek, třeba vám krvácí dásně vinou čerstvého pečiva nebo tvrdého bonbonu jako mně, může vám pomoct právě kokosový olej.

Kokosový olej má skutečně protizánětlivé a hojivé účinky a tedy zlepšuje stav dutiny ústní a prokazatelně při dlouhodobějším používání napomáhá ničení ústních bakterií. Stačí jen troška na zubní kartáček při čištění, nebo vetřít do dásní po vyčištění. Stejně tak můžete použít lžíci kokosového oleje v tekutém stavu a přelévat si ho v ústech po dobu asi 10 minut.

.

ZASTAVUJE KRVÁCENÍ A NAPOMÁHÁ HOJENÍ RAN – vyzkoušejte - PRAVDA

Další z vlastností kokosového oleje je schopnost zastavit krvácení, kterou si můžete jednoduše ověřit třeba při vysušené nosní sliznici po rýmě a slabém krvácení z nosu. Stačí jen vetřít prstem kapičku do každé nosní dírky a budete mít po potížích. Samozřejmě nemůžete čekat, že vám zastaví krvácení z tepny.

Hojivé účinky si můžete ověřit třeba na akné, škrábancích, které se po ošetření kokosovým olejem nezaněcují, drobných řezných rankách a podobně. Opravdu funguje a nic víc k němu nepotřebujete. Jen podle velikosti rány přizpůsobíte množství. Kokosákem se nemůžete předávkovat, takže jak je libo.

.

PROMAŠŤUJE A HYDRATUJE POKOŽKU  - MÝTUS jako Brno

Ani náhodou! Ani NÁHODOU! Samozřejmě je to olej, takže v první fázi pokožku jakoby promastí, nicméně se rychle vstřebá. Hydratační složku neobsahuje žádnou. Při dlouhodobějším používání zjistíte, že je vaše pokožka stále více vysušená. Kokosový olej nepromašťuje kůži a ani ji nehydratuje.

Toto umí pouze v kombinaci s vodou a jen krátkodobě. Můžete ho tedy používat jako sprchový olej, nebo ho před nanesením na pokožku obohaťte o pár kapek vody, ale po nějaké době ho vystřídejte za jiný olej. Skutečného krále v péči o pokožku vám představím v jiném článku - můžete ho ke kokosáku přidat.

.

VYŽIVUJE VLASY – jo - PRAVDA

Nejdůležitějším faktorem pro kvalitu vlasů je co do kokosáku kyselina laurová, která dodává pokožce hlavy i vlasům výživu a působí proti lámavosti a třepení. Když se podíváte na kmeny, které žijí v karibské oblasti, na Srí lance, Papui Nové Guinei a podobných částech světa, odkud kokosové oleje také nejčastěji pochází, můžete si všimnout neuvěřitelné kvality a hustoty vlasů, na kterou mě upozornil i můj dvorní kadeřník, než jsem přešla na No-Poo (no shampoo - mytí vlasu bez šamponu) a přestala využívat jeho služby.

Nejúčinnější metodou jak využít kokosový olej pro zkvalitnění vlasů jsou olejové masáže hlavy nebo masky s jeho přidáním. U obou těchto metod ale musíte počítat s následným použitím šamponu, protože jinak olej z vlasů nedostanete. Pokud jste tedy jako já No-Poo WO (water only – myjete vlasy pouze vodou), budete muset udělat výjimku v podobě přírodního šamponu nebo mýdla. Ale vaše vlasy budou sténat blahem.

.

Kokosový olej pro krásné vlasy

.

FUNGUJE JAKO ODLIČOVACÍ EMULZE – perfektně - PRAVDA

Zatímco jiné oleje by vám vyštípaly oči z důlků, kokosový olej je v této věci jednoznačně král. Bez potíží odlíčí cokoliv, co si na obličej nanesete, od hereckého líčení, přes třpytky až po voděodolnou řasenku. Bez drhnutí, bez jediné slzy. Jen nanesete na tampon, chvilku podržíte na oku, aby se všechno mělo čas rozpustit a setřete, jak jste zvyklí.

Navíc vám vyplní jemné vrásky a vaše tvářička bude vypadat mnohem jasnější, mladší a zdravější. Samozřejmě je pak potřeba pleť omýt, případně očistit pleťovou vodou a ošetřit hydratačním olejem (třeba tím, co vám představím příště) nebo krémem.

.

A JAKÝ KOKOSOVÝ OLEJ NEJLÉPE NAKUPOVAT?

Osobně kupuji panenský RAW olej, tedy živý za studena lisovaný. Tento fakt bývá uveden přímo na etiketě, nemusíte se tedy bát, že díky úmornému hledání váš jinak věrný a milující protějšek vezme nohy na ramena.

Podle expertů by měl mít kvalitní kokosový olej ale i jiné vlastnosti jako je nerafinovaný, nebělený, neparfémovaný atd. Navíc by měl být vyroben z čerstvých ořechů nejpozději do 48 hodin po sklizni, což nikde nevyčtete a pro skutečně prémiovou kvalitu by měl obsahovat nejméně 57% kyseliny laurové. Přiznám se bez mučení, že po tomto faktu jsem ještě nepátrala.

.

K dostání jsou kokosové oleje ve zdravých obchůdcích, ale i v běžných řetězcích typu Tesco, Globus … Ten z Globusu se mi zatím líbil nejvíc. Který používáte vy, kde ho nakupujete a jaké s ním máte zkušenosti? Napište mi do komentářů.

.

 

.

Sdílejte dál. Nikdy nevíte, kdo co právě potřebuje slyšet. :-) 

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.