0 Kč

24. 6. 2017

Dubaj – nákupní centra z pohádek 1000+1 noci

Nakupování k Dubaji neodmyslitelně patří. Po cestě městem můžete vidět neuvěřitelné věci, jako jsou třeba velké obchodní domy, ve kterých se prodává jen zlato. Rozhodně se nemusíte bát, že byste je přehlédli. Šajní jako blázen. Nebo právě nákupní centra, co vypadají jako pohádkové arabské paláce.

Do jednoho takového jsme se vydali hned druhý den taxíkem, protože náš průvodce – druhý z íránských bratrů, kteří nás v Dubaji hostili – měl jiné povinnosti. Kupodivu nás taxikář ani nenatáhl a ani nás nevozil třikrát kolem dokola, aby vydělal. Poctivě nás dovezl, kam jsme chtěli, bohužel na název toho nákupního centra už si nevzpomínám. Přeci jen je to 15 let.

Dnes už tady i v oblasti nakupování najdete téměř divy světa, jako je největší nákupní centrum na světě The Dubai Mall, které má přes 1 000 000 m2 a na nich víc než 1 200 obchodů, restaurace, kinosály s 200 promítacími plátny, jedno z největších akvárií světa s největší koncentrací žraloků tygřích na světě nebo ledovou plochu na bruslení o rozměrech olympijských hokejových stadionů. Někde uprostřed toho všeho pak stojí pravá 155 milionů let stará kostra dinosaura, která potvrzuje, že v Dubaji je možné opravdu všechno.

.

Nákupní centrum The Dubai Mall

.

Tehdy byl největším lákadlem Dubaje nejdražší hotel světa Burj Al Arab. Ale o tom až jindy. Ten večer jsme se ocitli ve velkém nákupním centru, jaké u nás nemělo obdoby. V Brně byla v tu dobu největší a nejnovější Olympia, které stála jen hlavní budova a o nějakém rozšiřování nebyla řeč.

Toto nákupní centrum mělo několik pater s velmi luxusními butiky, a protože byl ramadán a po setmění byla většina lidí doma, aby dohnala, co půstem zameškala, bylo tam liduprázdno. Nám to náramně vyhovovalo, protože jsme si mohli v klidu prohlídnout, co jsme chtěli.

Jako první jsme zamířili do obuvi. Má láska k botám mě přemůže kdekoliv na světě a i tam se bylo čím kochat. Zatímco jsem hladila svou duši pohledem na nádherné dámské střevíčky na vysokém podpatku, které běžně nosí mladé Arabky pod abájou, můj partner zamířil do části pro pány.

A přesto, že jsme byli předem varováni, přišla první lekce.  Během vteřiny u mě stál nějaký Arab, kterého jsem do té doby nepostřehla ani v obchodě a snad ani sto metrů od něj, držel mě za ruku a něco do mě hustil. Když si všiml mého partnera spěchajícího mi na pomoc, pustil mě a odešel.

Z této zkušenosti mi vyplynulo, že ani v tak civilizovaném světě, zvyklém na turisty, není dobré riskovat, že si vás někdo bude chtít vzít za ženu a nedá ani velblouda. I v Dubaji jsou totiž místa, ze kterých se i přes její nejnižší kriminalitu na světě nemusíte vrátit.

Opustili jsme obchod s botami a vydali se najít optiku, protože jsem do té doby nenosila, a tedy ani neměla, žádné sluneční brýle a hrozil mi z ostrého sluníčka zánět spojivek. Našli jsme a personál byl velmi příjemný a ochotný. No aby ne, když tam nejlevnější brýle stály v přepočtu na tehdejší kurz šest tisíc korun.

Ano, byla jsem v Dubaji, kde turisté peníze moc neřeší a i jsem měla solventního partnera, který peníze také neřešil, ale brýle za tolik peněz jsem fakt nepotřebovala, stejně jako nádherné šaty s velkým květovým potiskem ve španělském stylu za dvojnásobek, které jsem měla dostat darem. Copak v něčem takovém můžu jezdit šalinou? A tak jsem se rozhodla, že bez brýlí ještě jeden den vydržím a zítra se podíváme na tržišti.

Už jsme nic nepotřebovali, tak jsme se jen tak potulovali a kochali krásou věcí, které se u nás ještě neprodávaly. Zabloudili jsme i do obchůdku s čokoládovými bonbóny, což pro nás byla další naprostá novinka. Jeho vůně mě přitáhla jako magnet. Uvnitř se nás ihned ujaly prodavačky a v domnění, že jsme Rusové, protože o tom, kde je Česká republika neměly zdání a bylo jednodušší je při tom nechat, nám připravily dárkovou tašku, aniž bychom si cokoliv koupili. V ní jsem později objevila krásný skleněný podnos na čokoládové pralinky. Mám ho dodnes a léta jsem v něm měla naskládané mušličky a kamínky, které jsem si přivezla.

Když jsme se pak setkali s druhým párem, co byl v Dubaji s námi, žádné podobné zážitky neměli.

Ten večer jsme tam ještě navštívili KFC, za které jsem byla velmi vděčná, protože s jídlem jsem měla v Dubaji docela potíže. Proč vám povím v dalším článku.

.

Více o mé cestě do Dubaje, bydlení v 5* Sheratonu, nakupování na tržnicích, o našem výletě do aquaparku Wild Wadi, jídle a kafíčku v té době v nejdražším hotelu na světě Burj Al Arab najdete v dalších článcích

.

Duchovní průvodce a učitel, který má vše co učí osobně prožito, nikoliv načteno. Zakladatelka Školy duchovního rozvoje Šťastný život online. Autorka pěti online duchovních seminářů a jejich e-učebnic

.

Líbí? Pošlete dál. Nikdy nevíte, kdo co právě potřebuje slyšet. :-) 

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.