0 Kč

4. 7. 2017

Chcete mít zdravou pokožku i pračku? Perte zdravě.

Mnoho lidí dnes trpí alergiemi různého druhu včetně malých dětí a nejsnadněji vyřešitelná mi přijde ta na prací prášky a gely. Existuje totiž levný a až směšně jednoduchý recept na zdravé praní, který umí vyřešit potíže s kůží a navíc prodlouží život vaší pračce.

Hned na začátku si vyvraťme jeden mýtus. Od doby prvních automatických praček se povídá, že prádlo vyprané v pračce je po ukončení praní, vymáchání a vyždímání, stále nasáklé tak špinavou vodou, že vlastně nosíme špinavé prádlo plné zbytků prášku ve víře, že je čisté a neškodné. A tak jsem využila naše stěhování do nového bytu spojené s dočasným vypouštěním pračky do vany a pozorovala jsem, co se ve skutečnosti děje.   

V průběhu praní byla voda špinavá, i když jsem prala bílé prádlo, ale vždy úměrně k barvě prádla. Díky použitému pracímu kloboučku, který uvolňuje gel postupně, podobně jako pračka postupně vyplachuje prací prášek z šuplíkového dávkovače, se prádlo pralo téměř po celou dobu  - vypouštěná voda obsahovala gelové bublinky. A s každým ždímáním byla voda čistější a čistější, až nakonec vytékala voda úplně čistá bez bublinek.

Takže ano, první pračky možná měly potíže s vymácháním, ale současné pračky už je nemají díky častější obměně vody. Mýtus je zbořen tak hurá na praní – na zdravé praní. Nejde totiž jen o to, zda se prádlo dobře vymáchá, ale hlavně o to, co na praní používáme. Ten můj zázrak se jmenuje Domácí pasta na zdravé praní.

A abych náhodou nezapomněla  - pořizovací cena 6l této domácí pasty na praní je asi 70 Kč, takže při péči o své zdraví a zdraví vašich nejmenších ještě ušetříte a budete jim moct koupit něco, co jim udělá větší radost, než čisté spodky.

.


DOMÁCÍ PASTA NA ZDRAVÉ PRANÍ

Co potřebujete k přípravě

- 7l nádobu s víkem na umíchání a skladování (třeba kyblík nebo starý kastrol)

- jemné struhadlo

- metličku na umíchání (může být i vařečka, ale natáhne vůni mýdla)

- lopatku nebo lžíci na dávkování

.

Co potřebujete k výrobě

200g tuhého mýdla na praní

150g sody na praní

5l horké vody

.

Základem domácí pasty na praní je prací mýdlo. Vybrat si můžete z několika druhů. Osobně jsem zvolila ekologické rostlinné mýdlo Winni´s naturel, protože je pro přírodu snadno odbouratelné, hypoalergenní a taky vhodné pro citlivou pokožku. Neprohloupila jsem. Příjemně voní a pasta z něj je krásně bílá. Ale pokud máte raději Jelena nebo Marseillské mýdlo, můžete použít i je.

Pokud vám mýdlo zbude, můžete s ním předepírat nebo prát v ruce.

Soda na praní je k dostání hrubozrnná nebo klasická jemná. Pokud je u ní uveden údaj, že je vhodná na praní a změkčení vody, můžete použít kteroukoliv. A ano, čtete správně, pomůže vám i v péči o vaši pračku – nebude se v ní tolik usazovat vodní kámen a bude déle v kondici.

Horká voda stačí ta, co vám teče z vodovodu. Nemusíte ohřívat.

.

Postup

1. Do nádoby nastrouhejte najemno mýdlo. Čím jemnější bude, tím rychleji bude pasta hotová.

2. Přidejte sodu a promíchejte.

3. Pak přilijte 1 litr horké vody, metličkou rozmíchejte a rozbijte případné hrudky sody.

4. Dolijte zbytkem vody a pomalu míchejte, dokud se mýdlo úplně nerozpustí.

5. A je hotovo. Z počátku bude mít pasta spíše gelovou konzistenci, ale jak vychladne, zhoustne. Jen ji zakryjte víkem, uskladněte a samozřejmě hojně používejte.

.

Praní

Domácí pastu můžete používat na jakékoliv materiály kromě vlny, flísu a funkčního prádla – ztratili by své vlastnosti.

Na běžné praní stačí 150 – 200ml (1 – 2 velké lžíce) podle velikosti pračky. Dávkujte lopatičkou nebo lžící přímo do pračky. A nenechte se zmást – domácí prací pasta při praní nepění.

Pokud používáte k péči o pokožku oleje a vaše prádlo je jimi umaštěné, můžete přidat do bubnu pračky ještě 1 vrchovatou lžíci sody, ale první si to vyzkoušejte bez ní.

Na zašedlé prádlo můžete přidat lžíci perkarbonátu sodného na projasnění barev a špetku TAEDu zesilovače. Mýdlo, které používám já, zašednutí nezpůsobuje, ale vím, že Jelen nebo Marseillské mýdlo ano – možná proto, že nejsou bílá, ale skutečnou příčinu neznám.

Jako aviváž můžete použít 1dcl octa nebo roztok vyrobený z 50g kyseliny citronové a 1l vody. Dávkuje se stejně jako klasická aviváž. Ovonět ho můžete pár kapkami esenciálního oleje, který máte rádi.


A co se mi na domácí prací pastě líbí nejvíc?

- je levná, zdravá a šetrná k přírodě

- nepřichytává se k nádobě

- je dostatečně koncentrovaná, takže fakt krásně pere

- prádlo po ní netuhne, ale naopak je krásně vláčné

- je dostatečně hustá, takže nevytéká z pračky

- a rozpouští se postupně i bez použití pracího kloboučku

.

Nadchla vás stejně jako mně? Tak ji neváhejte používat. Veškeré potřebné ingredience nakupuji tady www.vyhodny-obchod.cz nebo v kterémkoliv zdravém obchůdku.

Přeji vám příjemné praní a velkou radost z péče o pokožku vašich milovaných.

.

Duchovní průvodce a učitel, který má vše co učí osobně prožito, nikoliv načteno. Zakladatelka Školy duchovního rozvoje Šťastný život online. Autorka pěti online duchovních seminářů a jejich e-učebnic

.

Líbí? Pošlete dál. Nikdy nevíte, kdo co právě potřebuje slyšet. :-) 

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.